تبلیغات
مـوسسـه فـرهنگـی قـائـم(عج) آذرشهــر - زندگی نامه حضرت رقیه (س)
 
مـوسسـه فـرهنگـی قـائـم(عج) آذرشهــر
سال 90 سال جهاد اقتصادی
دوشنبه 3 خرداد 1389 :: نویسنده : محمد ملکی

حضرت رقیّه (علیها السلام)
کلمه رقیّه ، در اصل از ارتقاء به معنى صعود به طرف بالا و ترقّى است .
این نام قبل از اسلام نیز وجود داشته ، مثلا نام یکى از دختران هاشم جد دوم پیامبر اکرم (صلى الله علیه و آله) رقیّه بوده است ، که عمه پدر رسول خدا رقیّه مى شود.
نخستین کسى که در اسلام ، این نام را داشت ، یکى از دختران رسول خدا (صلى الله علیه و آله) از حضرت خدیجه است . پس از آن ، یکى از دختران امیرالمؤ منین على علیه السلام نیز رقیه نام داشت ، که به همسرى حضرت مسلم بن عقیل درآمد.در میان دختران امامان دیگر نیز چند نفر این نام را داشتند، از جمله یکى از دختران امام حسن مجتبى و دو نفر از دختران امام موسى کاظم که به رقیّه و رقیّة صغرى خوانده مى شدند.


اکثر محدّثان دو دختر به نامهاى سکینه و فاطمه براى امام حسین ذکر کرده اند؛ اما علّامه ابن شهر آشوب ، و محمّدبن جریر طبرى شیعى ، سه دختر به نامهاى سکینه ، فاطمه و زینب را براى آن حضرت برشمرده اند.
در میان محدّثان قدیم ، تنها على بن عیسى اربلى ـ صاحب کتاب کشف الغمّه (که این کتاب را در سال 687 هـ.ق تألیف کرده است ) ـ به نقل از کمال الدین گفته است که امام حسین شش پسر و چهار دختر داشت ؛ ولى او نیز هنگام شمارش دخترها، سه نفر به نامهاى زینب ، سکینه و فاطمه را نام مى برد و از چهارمى ذکرى به میان نمى آورد. احتمال دارد که چهارمین دختر، همین رقیّه بوده باشد.
علامه حائرى در کتاب معالى السبطین مى نویسد: بعضى مانند محمّدبن طلحة شافعى ودیگران از علماى اهل تسنّن و شیعه مى نویسند: امام حسین داراى ده فرزند، شش پسر و چهار دختر بوده است . سپس مى نویسد: دختران او عبارتند از: سکینه ، فاطمه صغرى ، فاطمه کبرى ، و رقیّه (علیهن السلام .)
آنگاه در ادامه مى افزاید: رقیّه (علیها السلام) پنج سال یا هفت سال داشت و در شام وفات کرد. مادرش (شاه زنان) دختر یزدجرد بود(یعنى حضرت رقیّه خواهر تنى امام سجّاد بود).

پاسخ به یک سؤ ال
مى پرسند: آیا نبودن نام حضرت رقیّه در میان فرزندان امام حسین (علیه السلام) در کتابها و متون قدیم - مانند: ارشاد مفید، اعلام الورى ، کشف الغمّه و دلائل الامامه طبرى - بر نبودن چنین دخترى براى امام حسین (علیه السلام) دلالت ندارد؟
پاسخ : با توجّه به مطالب زیر، پاسخ این سؤ ال روشن مى شود:
1. در آن عصر، به دلیل اندک بودن امکانات نگارش از یک سو، تعدّد فرزندان امامان از سوى دیگر، و سانسور و اختناق حکومت بنى اُمیّه که سیره نویسان را در کنترل خود داشتند و بالا خره عدم اهتمام به ضبط و ثبت همه امور و جزئیات تاریخ زندگى امامان موجب شده که بسیارى از ماجراهاى زندگى آنان در پشت پرده خفا باقى بماند، بنابراین ذکرنکردن آنها دلیل بر نبود آنها نخواهد شد.
2. گاهى بر اثر همنام بودن ، وجود نام رقیّه در یک خاندان موجب اشتباه در تاریخ شده و همین مطلب ، امر را بر تاریخ نویسان اندک آن عصر، با امکانات محدودى که داشتند، مشکل مى نموده است .
3. گاهى بعضى از دختران دو نام داشتند، مثلاً طبق قرائنى که خاطرنشان مى شود به احتمال قوى همین حضرت رقیّه را فاطمه صغیره مى خواندند، و شاید همین موضوع ، باعث غفلت از نام اصلى او شده باشد.
4. چنانکه قبلاً ذکر شد و بعد از این نیز بیان مى شود، بعضى از علماى بزرگ از قدما، از حضرت رقیّه به عنوان دختر امام حسین یاد کرده اند و شهادت جانسوز او را در خرابه شام شرح داده اند. پس باید نتیجه گرفت که باید کتابها و دلایلى در دسترس آنها بوده باشد که بر اساس آن ، از حضرت رقیّه سخن به میان آورده اند؛ کتابهایى که در دسترس دیگران نبوده است ، و در دسترس ما نیز نیست .
بنابراین ذکر نشدن نام حضرت رقیّه در کتب حدیث قدیم هرگز دلیل نبودن چنین دخترى براى امام حسین (علیه السلام) نخواهد بود، چنانکه عدم ثبت بسیارى از جزئیات ماجراى عاشورا و حوادث کربلا و پس از کربلا در مورد اسیران ، در کتابهاى مربوطه ، دلیل آن نمى شود که بیش از آنچه درباره کربلا و حوادث اسارت آن نوشته شده وجود نداشته است .

پدر حضرت رقیّه
پدر بزرگوار حضرت رقیّه (علیها السلام) امام عظیم ، حسین بن على معروفتر از آن است که نیاز به توصیف و معرّفى داشته باشد.

مادر حضرت رقیه علیه السلام
مادر حضرت رقیه علیه السلام ، مطابق بعضى از نقلها (ام اسحاق) نام داشت که قبلاً همسر امام حسن (علیه السلام) بود، و آن حضرت در وصیت خود به برادرش امام حسین (علیه السلام) سفارش کرد که با ام اسحاق ازدواج کند و فضایل بسیارى را براى آن بانو بر شمرد.
و به نقلى ، مادر رقیه (علیها السلام) (ام جعفر قضاعیه) بوده است ولى دلیل مستندى در این باره ، در دسترس نیست .
شیخ مفید در کتاب ارشاد ام اسحاق بنت طلحه را مادر فاطمه بنت الحسین معرفى مى کند.

سن حضرت رقیه (علیه السلام)
سن مبارک حضرت رقیه (علیها السلام) هنگام شهادت ، طبق پاره اى از روایتها سه سال ، و مطابق پاره اى دیگر چهار سال بود. برخى نیز پنج سال و هفت سال نقل کرده اند.
در کتاب وقایع الشهور و الایام آمده است که ، دختر کوچک امام حسین (علیه السلام) در روز پنجم ماه صفر سال 61 هـ.ق وفات کرد، چنانکه همین مطلب در کتاب ریاض القدس نیز نقل شده است .

فصل دوم : رقیه (علیها السلام) در عاشورا
در بعضى روایات آمده است : حضرت سکینه (علیها السلام) در روز عاشورا به خواهر سه ساله اى (که به احتمال قوى همان رقیه (علیها السلام) باشد گفت : بیا دامن پدر را بگیریم و نگذاریم برود کشته بشود .
امام حسین ( علیه السلام ) با شنیدن این سخن بسیار اشک ریخت و آنگاه رقیه (علیها السلام) صدا زد: بابا! مانعت نمى شوم . صبر کن تا ترا ببینم امام حسین (علیه السلام) او را در آغوش گرفت و لبهاى خشکیده اش را بوسید. در این هنگام آن نازدانه ندا در داد که :
العطش العطش ، فان الظما قدا احرقنى بابا بسیار تشنه ام ، شدت تشنگى جگرم را آتش زده است . امام حسین (علیه السلام) به او فرمود: کنار خیمه بنشین تا براى تو آب بیاورم آنگاه امام حسین (علیه السلام) برخاست تا به سوى میدان برود، باز هم رقیه دامن پدر را گرفت و با گریه گفت : یا ابه این تمضى عنا؟
بابا جان کجا مى روى ؟ چرا از ما بریده اى ؟ امام (علیه السلام) یک بار دیگر او را در آغوش گرفت و آرام کرد و سپس با دلى پر خون از او جدا شد.نیم نگاهی به زندگانی حضرت رقیه (س)

شیخ مفید امین الاسلام طبرسی برای امام حسین علیه السلام چهار زن و شش فرزند نوشته اند: چهار پسر و دو دختر.
پسران بنامهای زین العابدین امام سجاد (علیه السلام) ـ علی اكبر ـ علی اصغر یا عبدا... و جعفر. كه سه تن از آنها در واقعه كربلا به شهادت رسیدند. دختران نیز بنامهای سكینه كه مادرش همان رباب دختر امرء القیس و مادر علی اصغر و دیگری فاطمه كه مادرش ام اسحق دختر طلحه بن عبیدا... تیمیه بود. بعضی از مورخین مانند این شهر آشوب دختر دیگری به نام زینب كه همان رقیه باشد برای آنحضرت نوشته اند.
بدلیل كوتاه بودن عمر این حضرت اصل موضوع پیرامون چگونگی فوت حضرت رقیه سلام (الله) علیها در خرابه شام می باشد. كتابهای زیادی این حادثه را تقریباً شبیه به همدیگر ذكر كرده اند. بعضی گمان می كنند این موضوع سند تاریخی معتبر ندارد ولی كتابهای زیادی كه دارای سندیت قدیمی است این حادثه را نوشته اند. (*)

جریان وفات حضرت رقیه علیها سلام
1ـ در كتاب نفس المهموم محدث قمی آمده است كه «امام حسین علیه السلام دختر كوچك چهارساله ای داشت. شبی از خواب پرید و گفت: پدرم حسین كجاست؟ من او را در خواب دیدم در حالی كه خیلی مضطرب بود. وقتی زنان اهل بیت شنیدند گریستند و همراه آنان بقیه بچه ها نیز گریستند. صدا بلند شد و یزید از خواب برخاست و گفت چه خبر است؟ در جستجو برآمدند و قضیه دختر حسین علیه السلام را برایش تعریف كردند. یزید دستور داد سر پدر را نزد دخترش ببرند. پس آن را نزد وی بردند و در دامنش گذاشتند. حضرت رقیه پرسید این چیست؟ گفتند سر پدرت. ناله سرداد و فریاد زد سپس بیمار شد و بعد از چند روز در شام از دنیا رفت و در بعضی اخبار آمده است:
سر شریف را كه با دستمالی پوشیده شده بود برایش بردند و در مقابلش گذاشتند و پارچه را از رویش برداشتند. آنگاه حضرت رقیه علیها سلام گفت: این سر كیست؟ گفتند: سر پدرت! سر را از طشت برداشت، به دامن گرفت و گفت: ای پدر چه كسی رگ گردنت را بریده است؟ ای پدر چه كسی مرا در كودكی یتیم كرده است؟ ای پدر بعد از تو به چه كسی امید بندیم؟ ای پدر چه كسی یتیم داری كند تا بزرگ شود؟ سپس لب بر لبان شریف پدرش گذاشت و به شدت گریست تا اینكه بیهوش شد، وقتی او را تكان دادند دیدند كه از دار دنیا رفته است. هنگامی كه اهل بیت جریان را دیدند گریه و عزاداری كردند و هر كسی كه از اهل دمشق نیز در آنجا حاضر بود گریست و در آن روز غیر از گریه چیز دیگری دیده نشد.
2ـ در المنتخب شیخ فخرالدین طریحی چنین آمده است: « مولای ما امام حسین علیه السلام دختری داشت كه سه ساله كه از روز شهادتش آن حضرت را ندیده بود، پس برایش سنگین افتاد و سخت از دوری پدر دلتنگ شده بود و هر وقت پدرش را می خواشت می گفتند: فردا می آید و هر چه بخواهی برایت می آورد؟
در بعضی از روایات آمده است: زنان اهل بیت شهادت پدران را بر بچه ها پنهان می كردند و به آنها می گفتند پدران شما به مسافرت رفته اند. باز می گردیم به سخن صاحب المنتخب كه می گوید: شبی از شبها حضرت رقیه پدرش را در خواب دید. چون بیدار شد داد كشید و گریه و ناله سر داد. او را آرام كردند و گفتند: چرا گریه و ناله می كنی؟ گفت: پدرم را می خواهم، نور دیده ام را، چون دوباره خواستند او را آرام كنند بر حزن و ناله اش افزوده شد. اهل بیت نیز نتوانستند تحمل كنند پس همگی گریستند، بر صورت زدند، خاك بر سر ریختند موها را پریشان كردند و فریاد زدند.
سپس یزید ناله و فریاد آنها را شنید، گفت چه خبر شده؟ گفتند: دختر كوچك حسین پدرش را به خواب دیده است، بیدار شده، پدرش را می خواهد و می گرید. چون یزید این را شنید گفت: سر پدرش را برایش ببرند، در مقابلش بگذارید تا او را ببیند و آرام گیرد. سر شریف را كه با دستمالی پوشیده شده بود برایش بردند، در مقابلش گذاشتند و پارچه را از روی آن برداشتند. رقیه گفت: این سر كیست؟ گفتند: سر پدرت، سر را بلند كرد، به دامن گرفت و گفت: ای پدر چه كسی تو را با خونت خضاب كرده؟ چه كسی گردنت را بریده؟ ای پدر چه كسی من را در كودكی یتیم كرده است؟ ای پدر، به چه كسی پس امید بندیم؟ ای پدر، چه كسی یتیم داری كند تا بزرگ شود؟ ای پدر چه كسی از زنان و بیوه زنان مصیبت دیده سرپرستی كند؟ ای پدر چه كسی جوابگوی زنان غریب است؟ ای پدر چه كسی بعد از توست، وای بر غریبی ما! ای پدر كاش فدایت می شدم. ای كاش كور می شدم و این روز را نمی دیدم، كاش مرده بودم و ریشهای خضاب شده با خونت را مشاهده نكرده بودم. سپس لبانش را بر لب شریف پدرش گذاشت و به سختی گریست تا اینكه از حال رفت. چون او را تكان دادند دیدند روح از بدنش جدا شده است. وقتی اهل بیت این جریان را دیدند زار زار گریستند و عزا گرفتند و از اهل دمشق نیز هر كه در آنجا بود گریست و در آن روز چیزی دیده نشد جز شیون زنان و مردان.
بعضی از كلمات و جملاتی را كه حضرت رقیه علیها سلام در رثای پدرش گفته است ممكن است منسوب به ایشان و یا منسوب به بعضی از زنان باشد كه در عزاداری حسین علیه السلام شركت داشته اند. زمانی كه سر شریف آن حضرت را به امر یزید نزد آنان آوردند.
محدث قمی و یا شیخ طربحی و خلال نقل این داستان، چنانكه مشاهده می شود نامی از حضرت رقیه نیاورده اند.

وفات حضرت رقیه علیها سلام»
حضرت رقیه علیها سلام دختر امام حسین علیه السلام در ماه صفر سال 61 هجری در خرابه شام وفات كرد و در همان مكان دفن گردید، سن مباركش 3 و یا 4 سال وشاید اندكی بیشتر بود.

مقبره حضرت رقیه علیها سلام»
قبر شریف حضرت رقیه علیها سلام در فاصله صد متری مسجد اموی شهر دمشق و شاید بیشتر از آن و در باب الفرادیس واقع شده است. باب الفرادیس یكی از دروازه های مشهور و متعدد دمشق و بسیار قدیمی است كه ملك اسماعیل پسر ملك ابی بكربن ایوب (639) آن را مجدداً ساخت، چنانكه از مرمر موجود در درب كنونی آن پیداست و خیابانی كه اكنون قبر آن حضرت در آن قرار دارد و نام هم ایشان نامگذاری شده است. برای ورود به این خیابان باید از خیابان اصلی ملك فیصل وارد شد كه در كوی عمارت الجوانیه، منطقه ای از مناطق هفتگانه شهر قدیمی دمشق قرار دارد. چنانكه از مرمر بر روی دروازه خیابان مذكور پیداست.


نوع مطلب :
برچسب ها :
درباره وبلاگ

ارائه دهنده محصولات فرهنگی:
عطر ،سجاده ،جانماز ،مهر شکیات،
چفیه،پلاک،رحل قرآن،پرچم و پلاکارد
کتب مذهبی ،علمی و اجتماعی:
قرآن ، مفاتیح، نهج البلاغه،
صحیفه فاطمیه.سجادیه.مهدیه و...
بانک نرم افزار های اسلامی :
قرآنی ،سخنرانی،مداحی ،
آموزشی ،موبایل و...
09143051627
04124237442

مدیر وبلاگ : محمد ملکی
مطالب اخیر
نویسندگان
نظرسنجی
آیا مطالب وبلاگ قائم(عج) آذرشهر موثر بوده برای شما ، لطفا نظر دهید و گزینه انتخاب کنید.
جستجو

آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :
4

    سوالات شرعی و غیر شرعی خود را در نظرات قید فرمائید تا به مدت 2 روز پاسخ داده شود در غیر این صورت میتوانید با شماره تلفن 04124237442 ویا 09143051627 مطرح فرمائید تا سریعا جواب داده شود..             التماس دعا    

5

بسم الله الرّحمن الرّحیم

اَللّهُمَّ رَبَّ الْنُّورِ العَظیمِ وَرَبَّ الكُرْسِیّ الرَّفِیعِ وَرَبَّ الْبَحْرِ الْمَسْجُورِ ومُنْزِلَ التَّوْریةِ وَالْأنْجِیلِ وَالزَّبُورِ وَرَبَّ الظِّلِّ وَالْحَروُرِ وَمُنْزِلَ الْقُرْآنِ الْعَظیمِ وَرَبَّ الْمَلائِكَةِ الْمُقَرَّبِینَ وَالْأنْبیاءِ وَالْمُرْسَلِینَ اَللّهُمَّ إِنّی اسْأَلُكَ بِوَجْهِكَ الْكَرِیمِ وَبِنُورِ وَجْهِكَ الْمُنِیرِ وَمُلْكِكَ الْقَدیمِ یاحَیُّ یاقَیُّومُ أَسْأَلُكَ بِاسْمِكَ الَّذی اَشْرَقَتْ بِهِ السَّمواتُ وَالْأرضُونَ وَبِإسْمِكَ الَّذی یَصْلَحُ بِهِ الأَوّلوُنَ والآخِروُنَ یاحَیّاً قَبْلَ كُلَّ حَیٍّ وَیا حَیّاً بَعْدَ كُلِّ حَیٍّ وَیاحیّاً حینَ لاحَیَّ یامُحْیِیَ الْمَوْتى وَمُمیتَ الْأَحیاءِ یاحَیُّ لا إِلهَ إِلاّ أَنْتَ اَللّهُمَّ بَلِّغْ مَوْلانا اَلإمامَ الهادِیَ الْمَهْدِیَّ الْقائِمَ بِأمْرِكَ صَلَواتُ اللّهِ عَلَیْهِ وَعَلى آبائِهِ الطّاهِریِنَ عَنْ جَمِیعِ الْمُؤْمِنِینَ وَالْمُؤْمِناتِ فی مَشارقِ الْأرْضِ وَمَغارِبها سَهْلِها وَجَبَلِها وَبَرِّها وَبَحْرِها وَعَنّی وَعَنْ وَالِدَیَّ مِنَ الصَّلَواتِ زِنَةَ عَرْشِ اللّهِ وَمِدادَ كَلِماتِهِ وَما اَحْصاهُ عِلْمُهُ وَأَحاطَ بِهِ كِتابُهُ اَللّهُمَّ إنّی اُجَدِّدُ لَهُ فی صَبِیحَةِ یَوْمی هذا وَما عِشْتُ مِنْ اَیّامی عَهْداً وَعقْداً وَبَیْعةً لَهُ فی عُنُقی لا اَحُولُ عَنْها وَلا أَزُولُ أبَداً اَللّهُمَّ اجْعَلْنی مِنْ اَنصارِهِ وَاَعْوانِهِ وَالذَّابّینَ عَنْهُ وَالْمُسارِعینَ إِلَیْهِ فی قَضاءِ حَوائِجِهِ والْمُمْتَثِلینَ لأوامِرِهِ وَالْمُحامِینَ عَنْهُ وَالسّابِقینَ اِلى إِرادَتِهِ وَالْمُسْتَشْهَدینَ بَیْنَ یَدَیْهِ اللّهُمَّ إنْ حالَ بَیْنی وبَیْنَهُ الْمَوْتُ الَّذی جَعَلْتَهُ عَلى عِبادِكَ حَتْماً مَقْضِیّاً فَأَخْرِجْنی مِنْ قَبْری مُؤْتَزِراً كَفَنی شاهِراً سَیْفی مُجَرِّداً قَناتی مُلَبِّیاً دَعْوَةَ الدّاعی فی الْحاضِرِ وَالْبادی اَللّهُمَّ اَرِنِی الطَّلْعَةَ الرَّشیدَةَ والْغُرَّةَ الْحَمِیدَةَ واكْحُلْ ناظِری بِنظْرَةٍ مِنّی إلَیهِ وَعَجِّلْ فَرَجَهُ وَسَهِّلْ مَخْرَجَهُ وَاَوُسِعْ مَنْهَجهُ وَاسْلُكْ بی مَحَجَّتَهُ وَاَنْفِذْ اَمْرَهُ وَاشْدُدْ اَزْرَهُ واعْمُرِ اللّهُمَّ بهِ بِلادَكَ وَاَحْی بِهِ عبادَكَ فَإنَّكَ قُلْتَ وَقَوْلُكَ الْحَقُّ ظَهَرَ الْفَسادُ فِی الْبَرِّ وَالْبَحْرِ بِما كَسَبَتْ أَیْدِی النّاسِ فَاظْهِرِ اللّهُمَّ لَنا وَلِیَّكَ وَاَبْنَ بِنْتِ نَبِیِّكَ الْمُسَمّى بِاسْمِ رَسْولِكَ صَلّى اللّهُ عَلَیْهِ وَآلِهِ وَسَلّمَ حَتّى لایَظْفَرَ بِشْی‏ءٍ مِنَ الْباطِلِ إِلاّ مَزَّقَهُ وَیُحِقَّ الْحَقَّ ویُحَقّقَهُ وَاجْعَلْهُ اللّهُمَّ مَفْزَعاً لِمَظْلوُمِ عِبادِكَ وَنَاصِراً لِمَنْ لایَجِدُ لَهُ ناصِراً غَیْركَ وَمُجدِّداً لِما عُطِّلَ مِنْ أَحْكامِ كِتابِكَ وَمُشَیّداً لِما وَرَدَ مِنْ أَعْلامِ دِینِكَ وَسُنَنِ نَبِیّكَ صَلَّى اللّهُ عَلَیْهِ وَآلِهِ وَاجْعَلْهُ اللّهُمَّ مِمِّنْ حَصَّنْتَهُ مِنْ بَأْسِ الْمُعْتَدینَ اَللّهُمَّ وَسُرَّ نَبِیّك مُحَمَّداً صَلّى اللّهُ عَلَیْهِ وَآلِهِ بِرُؤْیَتِهِ وَمَنْ تَبِعَهُ عَلى دَعْوَتِهِ وَارْحَمِ اسْتِكانَتَنا بَعْدَهُ الَلّهُمَّ اكْشِفْ هذِهِ الْغُمَّةَ عَنْ هِذهِ الْاُمَّةِ بِحُضُورِهِ وَعجِّلْ لَنا ظُهُورَهُ إِنَّهُمْ یَرَوْنَهُ بَعیداً وَنَراهُ قریباً بِرَحْمَتِكَ یا اَرْحَمَ الرّاحِمین
.     اللهم صلّ علی محمّد وآل محمّد و عجّل فرجهم     جهت سلامتی و تعجیل در ظهور آقا امام عصر صلوات
   
التماس دعا    دریافت کد از: زیبا ساز وب

6

بسم الله الرّحمن الرّحیم     اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِیِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَیْهِ وَعَلى آبائِهِ فی هذِهِ السّاعَةِ وَفی كُلِّ ساعَةٍ وَلِیّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَلیلاً وَعَیْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فیها طَویلاً.     اللهم صلّ علی محمّد وآل محمّد و عجّل فرجهم     جهت سلامتی و تعجیل در ظهور آقا امام عصر صلوات    التماس دعا    

7
قرآن آنلاین

http://zibasazweb.persiangig.com/9.9.JPG
8

بسم الله الرّحمن الرّحیم

اِلهى عَظُمَ الْبَلاءُ وَ بَرِحَ الْخَفآءُ وَ انْکَشَفَ الْغِطآءُ وَ انْقَطَعَ الرَّجآءُ وَ ضاقَتِ الاَْرْضُ وَ مُنِعَتِ السَّمآءُ وَ اَنْتَ الْمُسْتَعانُ وَ اِلَیْکَ الْمُشْتَکى وَ عَلَیْکَ الْمُعَوَّلُ فِى الشِّدَّهِ وَ الرَّخآءِ اَللّهُمَّ صَلِّ عَلى مُحَمَّد وَ الِ مُحَمَّد اُولِى الاَْمْرِ الَّذینَ فَرَضْتَ عَلَیْنا طاعَتَهُمْ وَ عَرَّفْتَنا بِذلِکَ مَنْزِلَتَهُمْ فَفَرِّجْ عَنّا بِحَقِّهِمْ فَرَجاً عاجِلا قَریباً کَلَمْحِ الْبَصَرِ اَوْ هُوَ اَقْرَبُ یا مُحَمَّدُ یا عَلِىُّ یا عَلِىُّ یا مُحَمَّدُ اِکْفِیانى فَاِنَّکُما کافِیانِ وَ انْصُرانى فَاِنَّکُما ناصِرانِ یا مَوْلانا یا صاحِبَ الزَّمانِ الْغَوْثَ الْغَوْثَ الْغَوْثَ اَدْرِکْنى اَدْرِکْنى اَدْرِکْنى السّاعَهَ السّاعَهَ السّاعَهَ الْعَجَلَ الْعَجَلَ الْعَجَلَ یا اَرْحَمَ الرّاحِمینَ بِحَقِّ مُحَمَّد وَ الِهِ الطّاهِرینَ.
.     اللهم صلّ علی محمّد وآل محمّد و عجّل فرجهم     جهت سلامتی و تعجیل در ظهور آقا امام عصر صلوات
   
التماس دعا    

9

بسم الله الرّحمن الرّحیم

مرکز فرهنگی قائم (عج) آذرشهر ارائه دهنده محصولات فرهنگی: عطر ،سجاده ،جانماز ،مهر شکیات، چفیه،پلاک،رحل قرآن،پرچم و پلاکارد کتب مذهبی ،علمی و اجتماعی: قرآن ، مفاتیح، نهج البلاغه، صحیفه فاطمیه.سجادیه.مهدیه و... بانک نرم افزار های اسلامی : قرآنی ،سخنرانی،مداحی ، آموزشی ،موبایل و... 09143051627 04124237442 .
.     اللهم صلّ علی محمّد وآل محمّد و عجّل فرجهم    
   
    :

كدهای جاوا وبلاگ
كدهای جاوا وبلاگ